Botrány a lengyeleknél: a hadsereg elhagyott egy rakomány harckocsiaknát, az IKEA-ban kötött ki
A fegyvereket egy dolgozó vette észre a gyár raktárában.
Az alkotmány megsértésére hivatkozva eljárás megindítását indítványozták Ivan Gasparovic szlovák államfő ellen a pozsonyi parlamenti ellenzék pártjai csütörtökön.
Az ellenzéki indítvány végső fokon az államfő leváltását célozza, megtárgyalását 30 napon belül kellene napirendre tűzni a pozsonyi törvényhozásban. Az ellenzéki pártok – a konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), a jobboldali Kereszténydemokrata Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS), a populista Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalom, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SAS), valamint a Most-Híd szlovák-magyar párt – szerint az indítványt az indokolja, hogy Ivan Gasparovic részint másfél éven át késleltette a megválasztott főügyészjelölt, Jozef Centés kinevezését, másrészt nem indokolta meg kielégítően a kinevezés magtagadásáról szóló döntését.
„Az államfő tudatosan az alkotmánnyal ellentétesen cselekedett, azzal a céllal, hogy elodázza a főügyészjelölt kinevezéséről vagy az annak megtagadásáról szóló döntést” – olvasható az ellenzéki pártok indítványában. Jozef Centés, az Iveta Radicová kabinetje idején megválasztott főügyészjelölt kinevezésének megtagadásáról szóló döntését január másodikán jelentette be az államfő. Ivan Gasparovic a döntést a Centés megválasztásakor felmerült korrupció gyanújával, valamint azzal indokolta, hogy az ügyet azóta túlontúl átszőtték a különböző politikai érdekek.
Az indítványra reagálva, a TASR szlovák közszolgálati hírügynökségnek adott nyilatkozatában az elnöki szóvivő leszögezte: az államfő az alkotmány alapján és jogköreinek megfelelően cselekedett, a kinevezés megtagadása mellett továbbra is kiáll. Az ellenzéki indítványról ugyan 30 napon belül tárgyalnia kellene a pozsonyi törvényhozásnak, ám ez nem várható, mivel az indítvány megszavazásához 90 képviselői voksra lenne szükség, az ellenzék pedig csak 67 képviselővel rendelkezik. Robert Fico kormánypártja, a Smer korábban már többször is jelezte: nem támogatja az államfő ellen indítandó eljárást.